Calculate `pH` of mixture of `(400mL,(1)/(200)M H_(2)SO_(4))+(400mL.(1)/(100)M HCl)+(200mL of water)` Take `log2=0.3`
Calculate `pH` of mixture of `(400mL,(1)/(200)M H_(2)SO_(4))+(400mL.(1)/(100)M HCl)+(200mL of water)`
Take `log2=0.3`
4 views
1 Answers
`[H^(+)]_(1)V_(1)=(1)/(100)xx(400)/(1000)=(4)/(1000),[H^(+)]_(2)V_(2)=(4)/(1000),H^(+)` ions form water can be neglectd
`[H^(+)]_(1)V_(1)=[H^(+)]_(2)V_(2)=8xx10^(-3)`and `V_(1)=0.4+0.4+0.2=-1L`
`rArr [H^(+)]_(f)=(8xx10^(-3))/(1)=8xx10^(-3)MpH=3-log8=2.1.`
4 views
Answered