Calculate the molarity of `H^(+)` ions obtained by mixing 200 ml of 0.5 M `H_(2)SO_(4)` solution `(d_("solution"=xgm//ml)`, 100 ml of 0.7 M `HNO_(3))`
Calculate the molarity of `H^(+)` ions obtained by mixing 200 ml of 0.5 M `H_(2)SO_(4)` solution `(d_("solution"=xgm//ml)`, 100 ml of 0.7 M `HNO_(3))` solution `(d_("solution")=1.2xxgm//ml)` and 100 ml of 0.3 M HCl solution `(d_("solution")=1.3xxgm//ml)` such that density of final solution is 1.5xx gm//ml`.
6 views
1 Answers
mmole of `H^(+)` ions `=200xx0.5xx2+10xx0.7+100xx0.3=300`
`V_("final")` of solution `=(200x+120x+130x)//`
`d_("final solution")=(450x)/(1.5x)`
`V_("final")=300ml`
`[H^(+)]=(300)/(100)=1`
6 views
Answered