A proton describes a circle of radius `1 cm` in a magnetic field of strength `0.10 T`.What would be the radius of the circle described by an deuteron moving with the same speed in the same meagnetic field?

5 views

1 Answers

Correct Answer - B::C
`r=(mv)/(qB) rArr (m/q)_(D)=2(m/q)_(P)rArrr_(D)=2r_(P)=2cm`

5 views

Related Questions