Two faraday of electricity is passed through a solution of `CuSO_(4)`. The mass of copper deposited at the cthode is : (at mass of cu = 63.5 amu)
Two faraday of electricity is passed through a solution of `CuSO_(4)`. The mass of copper deposited at the cthode is :
(at mass of cu = 63.5 amu)
A. 127 g
B. 0 g
C. 63.5 g
D. 2 g
4 views
1 Answers
Correct Answer - C
Equivalent mass of copper `=("Atomic mass")/("Valency")`
`=63.5/2=31.75`
Amount of copper deposited by 2 faraday `=2xx31.75`
`=63.5 g`
4 views
Answered