The masspercentage in composition of dry air at sea level contains contains approximately `75.5%` of `N_(2)`. If the total atmosphere pressure is `1` atm then what will be the partial pressure of nitrogen?
[Given : average molecular mass of air = `29`]

4 views

1 Answers

The mole fraction of nitrogen `mu_(1) = ((M_("nitrogen"))/("Molecular weight")) = 0.755xx(29)/(28) = 0.78`
The partial pressure of nitrogen `P_(1) = mu_(1)(RT)/(V) = (mu_(1))/(mu) (muRT)/(V) =(mu_(1)/ mu)P = (0.78)xx1 = 0.78`atm

4 views

Related Questions