Vapour pressure of pure components A and B 120 mm and 96 mm of Hg respectivly. What will be total pressure when the solution contains 1 mole of component A and 4 moles of component B if the solution is ideal ?

5 views

1 Answers

Correct Answer - 100.8 mm
`n_(A)=1,n_(B)=4, x_(A)=n_(A)/(n_(A)+n_(B))=1/(1+4)=0.2, x_(B)=1-0.2=0.8`
`"Vapoure pressure of A in solution "(P_(A))=P_(A)^(@)x_(A)=(120mm)xx0.2=24mm`
`"Vapoure pressure of B in solution "(P_(B))=P_(B)^(@)x_(B)=(96mm)xx0.8=100.8mm.`
`"Vapour pressure of soluiton P= P+_(A)P_(B)=(24+78.8)=100.8 mm.`

5 views

Related Questions