If the number of molecules of `SO_(2)` (atomic weight=64) effusing through an orifice of unit area of cross-section in unit time at `0^(@)C` and 1 atm pressure in n. the number of He molecules (atomic weight=4) effusin under similar conditions at `273^(@)C` and 0.25 atm is:
A. `n/sqrt2`
B. `nsqrt2`
C. 2n
D. `n/2`

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
`r_1/r_2=p_1/p_2sqrt((T_2M_2)/(T_1M_1))implies n/x=1/0.25sqrt((2xx273xx4)/(273xx64))implies x=n/sqrt2`

4 views

Related Questions