The critical volume of a gas is 0.072 lit. `"mol"^(-1)`.The radius of the molecule will be, in cm
A. `(3/(4pi)xx10^(-23))^(1/3)`
B. `((4pi)/3xx10^(-23))^(1/3)`
C. `((3pi)/4xx10^(-23))^(1/3)`
D. `(3/(4pi)xx10^(-8))^(1/3)`

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
`b=16/3 pir^3 N_A , V_c=3b implies 0.072xx1000=16/3xx6.023xx10^23xxpir^3xx3`

4 views

Related Questions