For 0.2 mol `C_(3)H_(4)` and 0.5 mol `C_(2)H_(6)` gas mixture?
Mass of mixture is 23 g
It includes 1.6 mol C atom
It includes `0.7 xx 6.022 xx 10^(23)` total molecules
Which one of the following option is correct?
A. I , II only
B. II, III only
C. I, II, III
D. I, III only

7 views

1 Answers

Correct Answer - C
Mass of mixture `= 0.2 xx40+0.5 xx30=23 gm`
Mole of c-atom `=0.2xx3+0.5xx2=1.6` mole
Number of molecule `=(0.2 +0.5)N_(A)`

7 views

Related Questions