In which of the following pairs of solutions will the values of the vant Hoff factor be the same?
A. `0.05 M K_4[Fe(CN)_6] and 0.10 M FeSO_4`
B. `0.10 M K_4[Fe(CN)_6] and 0.05 M FeSO_4(NH_4)_2SO_4. 6H_2O`
C. 0.20 M NaCl and 0.10 M `BaCl_2`
D. 0.05 M `FeSO_4(NH_(4))_(2)SO_4.6H_2O and 0.02 M KCl . MgCl_2. 6H_2O`

5 views

1 Answers

Correct Answer - BD
Number of particles from `K_4[Fe(CN)_6]=5`
number of particles from `FeSO_4(NH_4)_2SO_4. 6H_2O=5`
number of particles from KCl. `MgCl_2. 8H_2O=5`

5 views