Which of the following concentrations of `NH_(4)^(+)` will be sufficient to prevent the precipitation of `Mg(OH)_(2)` form a solution which is 0.01 M `MgCl_2` and `0.1 M NH_3(aq.)` Given that :`K_(SP)` of `Mg(OH)_(2)=2.5xx10^(-11)` and `K_b` for `NH_3(aq)=2xx10^(-5)`
A. 0.01 M
B. 0.02 M
C. 0.001 M
D. 0.04 M

4 views

1 Answers

Correct Answer - D
`K_(SP)=[Mg^(+2)][OH^(-)]^2`
`[OH^(-)]=sqrt((2.5xx10^(-11))/0.01)=5xx10^(-5)`
`K_b=([NH_4^+][OH^(-)])/([NH_3])`
So, `[NH_4^+]=0.04 M`

4 views

Related Questions