Light of wavelength `330nm` falling on a piece of metal ejects electrons with sufficient energy with required voltage `V_0` to prevent them reaching a collector. In the same set up, light of wavelength `220 nm` ejects electrons which require twice the voltage `V_0` to stop them in reaching a collector. the numerical value of voltage `V_0` is

5 views

1 Answers

Correct Answer - `15//8 V`
`E_(330)=12400/3300=3.7575 eV`
`E_(220)=12400/2200=5.636 eV`
Let work function be `phi`
`eV_(0)=(3.7575-phi)e, 2eV_(0) (5.6363-phi)e`
`V_(0)=1.87 V`

5 views

Related Questions