A 1.458 g of Mg reacts with 80.0 ml of a HCl solution whose pH is -0.477.The change in pH when all Mg has reacted.(Assume constant volume. `Mg=24.3g//
A 1.458 g of Mg reacts with 80.0 ml of a HCl solution whose pH is -0.477.The change in pH when all Mg has reacted.(Assume constant volume. `Mg=24.3g//"mol".`)(log 3=0.47, log2= 0.301)
A. -0.176
B. `+0.477`
C. -0.2345
D. 0.3
5 views
1 Answers
Correct Answer - D
`Mg(aq)+2HCl(aq)toMgCl_2(aq)+H_2`
`(1.458 g)/(24.3 g)`
millimoles of HCl =`3xx80=240` millimoles
millimoles of HCl after reaction =240-60x2=120
New Molarity `=120/80=1.5 M`
`pH=-log[H^+]=-log1.5=-0.176`
Change is pH=-0.176-(-0.477)=0.3
5 views
Answered