Calculate the molality of a solution that contains 51.2 g of naphthanlene `(C_(10)H_(18))` in 500 mL of carbon tetrechloride. Density of `C CL_(4)` is 1.60 g/ml
A. 0.250 m
B. 0.500 m
C. 0.840 m
D. 1.69 m

4 views

1 Answers

Correct Answer - b
`"Mass of" C CI_(4)(W_(A))="Volume "xx"density "`
`=(500mL)xx(1.60 g mL^(-1))=800g =0.8 kg`
`"Molality of "C CI_(4)(m)=("No.ofmoles of napthalene")/("Mass of "C CI_(4)"in kg")`
` =((51.2g)//(128 g mol^(-1)))/((0.8 kg))`
0.5 `mol kg^(-1)=0.5 m`

4 views

Related Questions