Density of a 2.05 M solution of acetisc acid in water is 1.02 g/mL. The molality of solution will be :
Density of a 2.05 M solution of acetisc acid in water is 1.02 g/mL. The molality of solution will be :
A. 1.14 m
B. 3.28 m
C. 2.28 m
D. 0.44 m
4 views
1 Answers
Correct Answer - c
2.05 M solution of acetic acid means that `(2.05xx60=123 g)` of acid is present in 1000 mL of solutiion
Mass of solution=`Vxxd`
=`(1000mL) xx (1.02 g mol^(-1))`
=1020 g
`"Mass os solvent"= 1020-123=897 g.`
`"Molality (m)"=((2.05 mol))/((0.897 kg))`
`=2.28 mol kg^(-1)=2.28 m`
4 views
Answered