Molality : It is defined as the moles of the solute pressent in 1 kg of the solvent . It is denoted by m.
Molality(m)`=("Number of moles of solute")/("Number of kilograms of the solvent")`
let `w_(A)` grams of the solute of molecular mass `m_(A)` be present in `w_(B)` grams of the solvent, then:
Molality(m) =`(w_(A))/(m_(A)xxw_(B))xx1000`
Relation between mole fraction and molality:
`X_(A)=(n)/(N+n) "and" X_(B)=(N)/(N+n)`
`(X_(A))/(X_(B))=(n)/(N)=("Moles of solute")/("Moles of solvent")=(w_(A)xxm_(B))/(w_(B)xxm_(A))`
`(X_(A)xx1000)/(X_(B)xxm_(B))=(w_(A)xx1000)/(w_(B)xxm_(A))= m or (X_(A)xx1000)/((1-X_(A))m_(B))=m`
What is the quantity of water that should be added to 16 g methonal to make the mole fraction of methonal as 0.25?
A. 27 gm
B. 12gm
C. 18 gm
D. 36 gm

5 views

1 Answers

Correct Answer - A
`n_(H_2O)/n_(CH_2OH)=0.75/0.25=3 implies n_(H_2O)=3xx0.5=1.5implies Wt_(H_2O)=1.5xx18=27g`

5 views

Related Questions