The boilling point of a solution containing 50 gm of a non-clatile solute in 1 kg of solvent is `0.5^(@)`higher than that of the pure solvent. Determi
The boilling point of a solution containing 50 gm of a non-clatile solute in 1 kg of solvent is `0.5^(@)`higher than that of the pure solvent. Determine the molecular mass of the solte (Given molcular mass of solvent= 78 `g mol^(-1) and K_(b) for slvent=2.53 km^(-1))`
5 views
1 Answers
`M_(B)=(K_(b)xxW_(B))/(DeltaT_(b)xxW_(A))`
`W_(B)=50g,W_(A)=1kg,Delta_(b)=0.5K,`
`K_(b)=2.53 km^(-1)or 2.53K kg mol^(-1)`
`M_(B)=((2.53K kg mol^(-1))xx(50g))/((0.5 K)xx(1kg))=253 g mol^(-1)`
5 views
Answered