On mixing, heptane and octane form an ideal solution. At 373 K. The vapour pressure of the two luquid components (heptane and octane) are 105 kPa and
On mixing, heptane and octane form an ideal solution. At 373 K. The vapour pressure of the two luquid components (heptane and octane) are 105 kPa and 45 kPa repectively. Vapour pressure of the solution obtained by mixing 25.0 g of heptane and 35 g of octane will be (molar mass of heptane= 100 g `mol^(-1)` and of octane= 114 g `mol^(-1)`)
A. 144.5 kPa
B. 72.0 kPa
C. 36.1 kPa
D. 96.2 kPa
4 views
1 Answers
Correct Answer - b
`n_("ethanol")=((25g))/((100mol^(-1)))=0.25 "mol"`
` X_("octane")=((35g))/((114 g mol^(-1)))=0.30 "mol"`
`X_("heptane")=(0.25)/(0.25+0.30)=0.45`
`"Xoctane"=(0.30)/(0,25+0.30)=0.55`
`P=(0.45xx105 "K pa")xx(0.55xx45"K pr")`
`=47.25+24.75=72 "K pa"`.
4 views
Answered