The molal freezing point for water is `1.86^(@)C//m`. Therefore. The freezing point of 0.1 m NaCI solution in water is expected to be:
The molal freezing point for water is `1.86^(@)C//m`. Therefore. The freezing point of 0.1 m NaCI solution in water is expected to be:
A. `-1.86^(@)C`
B. `-0.186^(@)C`
C. `-0.372^(@)C`
D. `+0.372^(@)C`
5 views
1 Answers
Correct Answer - c
`DeltaT_(f)=iK_(f)m=2xx1.86^(@)C//mxx0.1m`
`=0.372^(@)C`
`F.P.=0-0.372^(@)C=-0.372^(@)C`
5 views
Answered