Assuming that sea water is and aqueous solution of NaCI, its density is 1.025 g/mL at `20^(@)C` and NaCI concerntration is 3.5% (by mass). The normali
Assuming that sea water is and aqueous solution of NaCI, its density is 1.025 g/mL at `20^(@)C` and NaCI concerntration is 3.5% (by mass). The normality of sea water is :
A. 0.65 N
B. 0.68 N
C. 0.66 N
D. 0.61 N
5 views
1 Answers
Correct Answer - d
Mass of NaCI =3.5 g
Mass of solution= 100 g
`"Volume of solution"="Mass"/"Density" `
`=((100g))/((1.025g m L^(-1)))=97.56 m`
`"Equivalent mass of NaCI"=58.5 g equiv^(-1)`
`"Normality of solution (N)"=("No. of g equiv"^(-1)solute)/("Volume of solution in litres")`
`((3.5g)//(58.5 "g equiv"^(-1)))/(97.56//1000L)`
` =0.61 "equiv L"^(-1)=0.61 N`
5 views
Answered