A 0.0020 m aqueous solution os an ionic compound `[Co(NH_(3))_(5)(NO_(2))]` CI freezes at `-0.0732^(@)C`. Number of moles of ions which 1 mole of an ionic compound produces on being dissolved in water will be:
A. 3
B. 4
C. 1
D. 2

32 views

1 Answers

Correct Answer - d
`DeltaT_(f)=i K_(f)m`
`i=((0.0732K))/((1.86Km^(-1))xx(0.0020m))=2`
Since, the ionic compound complete dissociates in aqueous olution, degree of dissociation `(prop)is ~~1`.
For dissociation, `alpha=(i-1)/(n-1)`
`1=(2-1)/(n-1)or n=1+1=2`
No. of mole ions formed=2

32 views

Related Questions