An aqueous solution contains 3 g of urea dissolved in 50 g of water. If the mole fraction of ethanol in diluted solution . The vapour pressure of water at the same temperature is 2267.7 `Nm^(-2)`.

4 views

1 Answers

Correct Answer - 2227.6 `Nm^(-2)`
`"Moles of urea "(n_(B))=((3g))/((60" g mol"^(-1)))=0.05 mol`
`"Moles of urea "(n_(A))=((50g))/((18" g mol"^(-1)))=2.778 mol`
`"Mole fration of water "(x_(A))=(n_(A))/(n_(A)+n_(B))=((2.778 mol))/((2.778 mol+0.05 mol))=0.9823`
`"Vapour pressure of solution"(P)=P_(A)^(@)x_(A)`
`=(2267.7 Nm^(-2))xx(0.9823)xx(0.9823)2227.6 Nm^(-2).`

4 views

Related Questions