0.70 g of an organic compund when dissolved in 32g of acetone produces in an elevation in boiling point of `0.25^(@)C`. Calculate the molecular mass o
0.70 g of an organic compund when dissolved in 32g of acetone produces in an elevation in boiling point of `0.25^(@)C`. Calculate the molecular mass of the organic compound. `(K_(b)" for acetone "=1.72 K kg mol^(-1))`.
5 views
1 Answers
`M_(B)=(K_(b)xxW_(B))/(DeltaT_(b)xxW_(A))`
`W_(B)=0.70 g,W_(A)=32 g=0.032 kg, K_(b)=1.72 K kg mol^(-1)`
`DeltaT_(b)=0.25^(@)C-0.25K`
`M_(B)=((1.72K kg mol^(-1))xx(0.70 g))/((0.032 Kg)xx(0.25 K))=150.5 g mol^(-1)`
5 views
Answered