When 1.0 g of a non-volatie solute was dissolved in 10 g benzene, elevation in boiling point temperature was found to be `1^(@)C`. Calculate the molar mass of the dissoved substance. `(K_(b) "for benzene = 2.53 K kg" mol^(-1))`.

7 views

1 Answers

Correct Answer - 253 h `mol^(-1)`
`W_(B)=1.0g, W_(A)=10g=0.01 kg`
`DeltaT_(b)=1^(@)C or 1 K, K_(b)=2.53" K kg mol"^(-1)`
`M_(B)=(K_(b)xxW_(B))/(DeltaT_(b)xxW_(A))=((2.53" K kg mol"^(-1))xx(1.0 g))/((1 K)xx(0.01" kg"))=253" g mol"^(-1)`

7 views

Related Questions