In a certain circuit current changes with time according to `i=2sqrt(t)` RMS value of current between t=2s to t=4s will be
In a certain circuit current changes with time according to `i=2sqrt(t)` RMS value of current between t=2s to t=4s will be
A. 3A
B. `3sqrt(3)`A
C. `2sqrt(3)`
D. `sqrt(3)`A
4 views
1 Answers
Correct Answer - C
`i_(rms)^(2) = (int i^(2)dt)/(int dt)`
`=(int_(2)^(4)dt)/(int_(2)^(4)dt) = (4int_(2)^(4)tdt)/(2)= 2[t^(2)/2]_(-2)^(4) = 12A^(2)`
`rArr i_(rms) = 2sqrt(3)A`
4 views
Answered