An L-R circuit has R = 10 `Omega` and L = 2H . If 120 V , 60 Hz AC voltage is applied, then current in the circuit will be
A. 0.32 A
B. 0.16 A
C. 0.45 A
D. 0.80 A

7 views

1 Answers

Correct Answer - B
`l = V/Z = V / sqrt R^(2) + (2pifL)^(2)`
`120/sqrt 10^(2) + (2pi xx 60 xx 2 )^(2)` = 0.16 A

7 views

Related Questions