Calculate the de-Brogle wavelength of an electron whose kinetic energy is same as `60 Ke V` X-rays
A. `0.05 m`
B. `0.05 Å`
C. `0.5 Å`
D. `2 Å`

5 views

1 Answers

Correct Answer - B
`KE_(e ) = 60 KeV`
`KE_(e ) = 60 xx 10^(3)` eVolt `= q Delta V` (for electron, q = e)
`Delta V = 60 xx 10^(3)` Volt
`lambda_(e ) = sqrt((150)/(60 xx 10^(3))) Å = sqrt((1)/(400)) Å = (1)/(20) Å = 0.05 Å`

5 views

Related Questions