If an electron having kinetic energy `2 eV` is accelerated through the potential difference of `2` volt. Then calculate the wavelength associated with
If an electron having kinetic energy `2 eV` is accelerated through the potential difference of `2` volt. Then calculate the wavelength associated with the electron
7 views
1 Answers
Correct Answer - `6.15 Å`
Initial kinetic energy `KE=2 ev`
increase in `KE` due to acceleration `=qxxV=exx2v=2eV`
`:.` Fimal kinetic energy, `KE_(f)=2+2=4 eV`.
`:.` Associated de-Broglie wavelength, `lambda=12.27/sqrt(4)=6.15 Å`
7 views
Answered