Consider a room that is `20 xx 10 m` with 15 m eciling. If pollutant present is 2 ppm, how many grams of pollutant are present in this room. (Density
Consider a room that is `20 xx 10 m` with 15 m eciling. If pollutant present is 2 ppm, how many grams of pollutant are present in this room. (Density of air `= 1 gm//"litre"`
4 views
1 Answers
Correct Answer - 6
`V = L xx B xx H = 20 xx 10 xx 15`
`= 3000 m^(3) = 3000 xx 10^(3)` litre
`= 3 xx 10^(6)` litre
2 grams of pollutant in `10^(6)` grams of air
x grams of pollutant in `3 xx 10^(6)` gram of air `" "` (because `d = 1 gm//"litre"` )
`x = (3xx 10^(6) xx 2)/(10^(6)) = 6`
4 views
Answered