A body is dropped from rest from a height h. It covers a distance `(9h)/(25)` in the last seconds of fall. The height h is : (use `g = 9.8 m//sec^(2)` )
A. `102.5 m`
B. `112.5 m`
C. `122.5 m`
D. `132.5 m`

5 views

1 Answers

Correct Answer - C
t is the time to reach ground.
`h= (1)/(2) at^(2) , (1 - (9)/(25)) h = (1)/(2) a (t - 1)^(2)`
`(1 - (9)/(25)) = ((t - 1)^(2))/(t^(2)) , (16)/(25) = ((t - 1)^(2))/(t^(2))`
or `(4)/(5) = (t - 1)/(t) :. T = 5 sec`
`h = (1)/(2) xx 9.8 xx 5^(2) = 122.5 m`

5 views

Related Questions