The entropies of `H_(2)(g) ` and `H(g) ` are 130.6 and `114.6J mol^(-1) K^(-1)` respectively at 298 K. Using the data given below calculate `DeltaH^(@
The entropies of `H_(2)(g) ` and `H(g) ` are 130.6 and `114.6J mol^(-1) K^(-1)` respectively at 298 K. Using the data given below calculate `DeltaH^(@)` ( in kJ/ mol) of the reaction given below.
`H_(2)(g) to 2H(g)` , `DeltaG^(@) = 406.62 kJ//mol`
4 views
1 Answers
Correct Answer - 436KJ/mol
`DeltaS = (2 xx 114.6 )- 130.6=98.6 J`
`DeltaH = DeltaG + T DeltaS`
`= 436 kJ//mol`
4 views
Answered