A reversible heat engine A(based on carnot cycle ) absorbs heat from a reservoir at 1000 K and rejects heat to a reservoir at `T_(2)` . A second reserviour at `T_(2)` and rejects energy to a reservoir at 360 K . If the efficiencies of engines A and B are the same then the temperature `T_(2)`is .
A. 680 K
B. 640 K
C. 600 K
D. None

6 views

1 Answers

Correct Answer - C
For A
`eta_(1)= 1- (T_(2))/(1000)`
For B
`eta_(2) = 1 -(360)/(T_(2))`
`1- (T_(2))/(1000)= 1 -(360)/(T_(2))`
`T_(2)= 600K`

6 views

Related Questions