A heat engine operating n between ` 227^(@)` and ` 27^(@) C` absorbs 2 K a cal of heat from the ` 227^(@)` reservoir
reversibly per cycle . The amount of work done in one cycle is
A. 0. 4 cal
B. 0.8 cal
C. 4 Kcal
D. 87 Kcal

5 views

1 Answers

Correct Answer - B
`eta = 1 - (300)/(500) = 1 -0.6 -0.4`
`%eta= 40 =|W|/(q)xx 100`
`w = (40)/(100)xx2= 0.8 Kcal`

5 views

Related Questions