The standard enthalpies of formation of `CO_(2)(g), H_(2)O(l)` and glucose (s) at `25^(@)C` are `-400` kJ/mol, `-300` kJ/mol and `-1300` kJ/mol, respectively. The standard enthalpy of combustion per gram of glucose at `25^(@)C` is :
A. `+2900 kJ`
B. `-2900 kJ`
C. `-16.11 kJ`
D. `+16.11 kJ`

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
`C_(6)H_(12)O_(6) (s)+6O_(2)(g) rarr 6CO_(2)(g) +6H_(2)O(l)`
`DeltaH_("comb. "C_(6)H_(12)O_(6))^(@)=6 DeltaH_(f CO_(2))^(@)+6DeltaH_(f H_(2)O(l))^(@)-DeltaH_(f C_(6)H_(12)O_(6)(s))^(@)`
`=6xx(-400)+6 xx(-300) -(-1300)`
`=-2900" kJ/mol"`
`:.` Stadard enthalpy of combustion per gram of glucose `=(-2900)/180=-16.11 kJ`

4 views

Related Questions