de-Brogile wavelength of an electron accelerated by a voltage of `50 V` is close to (`|e| = 1.6 xx 10^(-19)C, m_(e) = 9.1 xx 10^(-31)` kg, `h = 6.6 xx 10^(-34)` Js) :-
A. `0.5 Å`
B. `1.2 Å`
C. `1.7 Å`
D. `2.4 Å`

5 views

1 Answers

Correct Answer - A
`lambda=sqrt(150/50)=sqrt(3)=1.7`

5 views

Related Questions