The coagulationof 200 mL of a positive sol took place when 0.73 g HCl was added to it without changing the volume much. The flocculation value of HCl for the colloid is :
A. `0.365`
B. `36.5`
C. 100
D. 200

5 views

1 Answers

Correct Answer - C
No. of moles of `HCl=(0.73g)/((36.5g mol^(1)))=6.02 mol`
No. of millimoles of `HCl = 0.02 xx 1000 = 20` millimoles.
No. of millimoles of HCl required for coagulation
`=(20)/(200)xx100=100.`

5 views

Related Questions