If `50%` of the rectant is converted into a product in a first order reaction in 25 minutes, how much of it would react in 100 minutes?
A. `93.75%`
B. `87.5%`
C. `75%`
D. `100%`

6 views

1 Answers

Correct Answer - A
a) `t=(2.303)/k log (a)/(a-x)`
`loga/(a-x) = (kxxt)/(2.303) = (0.693xx100)/(25xx2.303) = 1.2`
`(a)/(a-x)= "Antilog" 1.2 = 15.8`
`(a-x) = a/(15.8)=100/(15.8)=100/(15.8)=6.329`
`x=100-6.329=93.67%`

6 views

Related Questions