A first order reaction takes 100 min for completion of 60 % of reaction ,The time eequired for completion of 90% of the reaction is
A. `150 min `
B. `200`min
C. `220.9`min
D. `246.6` min

7 views

1 Answers

Correct Answer - D
For the order reaction ,`k=(2.303)/(t)log""(C_(0))/(C_(t))`
Case I:
`C_(0)=100 M,C_(t) =100 -60 =40, t= 100 min`
`k=(2.303)/(100)xxlog""(100)/(40)`
`k=(2.303xx0.3979)/(100)`
case-II :
`C_(0)=100 M,C_(t)=100-90=10M `
`t=(2.303)/(k) log""(100)/(10)`
`=(2.303)/(k)` .... substituting K from I
`=(2.303xx100)/(2.303xx0.3979)=245.6 min`

7 views