Half-life period of a first order reaction is 10 min. Starting with initial concentration 12 M, the rate after 20 min is
A. `0.0693 "M min"^(-1)`
B. `0.0693xx3 "M min"^(-1)`
C. `0.0693xx3 "M min"^(-1)`
D. `0.0693xx4 "M min"^(-1)`

5 views

1 Answers

Correct Answer - C
As we know, rate constant remains same throughout the reaction. For first order reaction , half-life of the reactant does not depend upon the its concentration.
Given `t_(1//2)=10min`
`t_(1//2)=(0.693)/(k)("k=rate constane")`
`K=(0.693)/(10)=0.0693`
`{:("time Concentration",),("Intial "t=0,12 M),(t_(1//2)=10 min,6 M),(t=20,3 M):}` Since, it is a first order reaction.
Rate `=K=[A]=0.0693xx3 M "min"^(-1)`

5 views

Related Questions