The decomposition of `N_(2)O_(5)` in `(C)Cl_(4)` at 318 K is studied by monitoring the concentration of `N_(2)O_(5)` in the solution. Initially the concentration of `N_(2)O_(5)` is 2.4 `mol L^(-1)`. What is the rate of production of `NO_(2)` during this period in `mol L^(-1)min^(-1)` ?
A. `4 xx 10^(-3)`
B. `2 xx 10^(-3)`
C. `1 xx 10^(-3)`
D. `2 xx 10^(-4)`

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
a) `2N_(2)O_(5) to 4NO_(2) + O_(2)`
`1//2 xx "Rate of disappearance of" N_(2)O_(5)`
`=1/4 xx "Rate of production of" NO_(2)`
Rate of production of `NO_(2)` = `4/2` Rate of disappearance of `N_(2)O_(5)`
`(2.4 -2.0)/(200) = 0.4/100 = 4 xx 10^(-3) mol L^(-1)min^(-1)`

4 views

Related Questions