For the chemical decomposition of `SO_(2)Cl_(2)`, its initial concentration is 0.842 mol `L^(-1)` and the concentration after two hours is `0.210 mol L^(-1)`. What is the average rate of the reaction?

4 views

1 Answers

`Delta[SO_(2)Cl_(2)]=(0.210-0.842) = -0.632 mol L^(-1), Deltat=2` hours.
Average rate of reaction = `(-[SO_(2)Cl_(2)])/(Deltat) = -(0.632 mol L^(-1))/(2hr) = 0.316 mol L^(-1)hr^(-1)`.

4 views

Related Questions