The reaction `N_(2)O_(5) to 2NO_(2)+I//2O_(2)` is of first order in `N_(2)O_(5)`. Its rate constant is `6.2 xx 10^(-6)s^(-1)`. If the beginning `N_(2)
The reaction `N_(2)O_(5) to 2NO_(2)+I//2O_(2)` is of first order in `N_(2)O_(5)`. Its rate constant is `6.2 xx 10^(-6)s^(-1)`. If the beginning `N_(2)O_(5)` is 15 `mol L^(-1)`, calculate the rate of reaction in the beginning.
8 views
1 Answers
Rate of reaction( R) = `k[N_(2)O_(5)]=6.2 xx 10^(-6)s^(-1)xx 15 mol L^(-1)`
`=93 xx 10^(-6)mol L^(-1)s^(-1)= 9.3 xx 10^(-5) molL^(-1)s^(-1)`
8 views
Answered