Standard electrode potentials are given as,
`E_(Cu^(2+)//Cd)^(@)=0.34" V " " and " E_(Ag^(+)//Ag)^(@)=0.80" V "`
Calculate the cell potential, E for cell containing 0.100 M `Ag^(+)` and 4.00 M `Cu^(2+)` at `25^(@)C`.

7 views

1 Answers

Correct Answer - 0.3831 V
Cell reaction : `Cu(s)+2Ag^(+)(0.1" M") to Cu^(2+)(4.0" M")+2Ag(s)`
`E_(cell)=E_(cell)^(@)-(0.0591)/(n)"log"([Cu^(2+)])/([Ag^(+)]^(2))=[(0.8)-(+0.34)]-(0.0591)/(2)"log"((4.0))/((0.1)^(2))`
`=0.46-0.02955 log 400=0.46-0.02955xx2.6021=0.3831" V "`

7 views

Related Questions