Find the e.m.f. of the cell,
`Mg(s)//Mg^(2+)(0.01 M) || Cu^(2+)(aq)(0.0001 M)//Cu(s)`
`"Given" E_(Mg^(2+)//Mg)^(@)=-2.37 " volts" , E_(Cu^(2+)//Cu)^(@)=+0.34" volts"`.

4 views

1 Answers

Correct Answer - 2.68 V
Cell reaction : `Mg(s)+Cu^(2+)(0.0001"M") to Mg^(2+)(0.00" m")+Cu(s)`
`E_(cell)=E_(cell)^(@)-(0.0591)/(n)"log"([Mg^(2+)])/([Cu^(2+)])=[(0.34)-(-2.37)]-(0.0591)/(2)"log"((0.001" M"))/((0.0001M))`
`=2.71-0.02955 log10=2.68" V "`

4 views

Related Questions