The sample with largest number of atoms is
A. 1 g of `O_2`(g)
B. 1 g of Ni (g)
C. 1 g of B (s)
D. 1 g of `N_2` (g)

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
Number of atoms in 1 g of `O_2`(g) =`2xx1/32xx6.023xx10^23 = 0.38xx10^23`
Number of atoms in 1 g of `Ni`(s) =`1/58.2xx6.023xx10^23 = 0.10xx10^23`
Number of atoms in 1 g of `B`(s) =`1/10.8xx6.023xx10^23 = 0.58xx10^23`
Number of electrons in 1 g of `N_2`(g) =`2xx1/28xx6.023xx10^23 = 0.43xx10^23`

4 views

Related Questions