Out of the following the largest number of atoms are contained in
A. 11 g of `CO_(2)`
B. 4 g of `H_(2)`
C. 5 g of `NH_(3)`
D. 8 g of `SO_(2)`

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
11g `CO_(2) = (11)/(44) = 0*25` moles
4 g `H_(2) = (4)/(2)=2` moles
5g `NH_(3) = (5)/(17) = 0.294` moles
`8 g SO_(2) = (8)/(64) = 0*125` moles.

4 views