How many atoms are contained in one mole of sucrose `(C_(12)H_(22)O_(11))`?
A. `45xx6.02xx10^(23)` atoms/mole
B. `5xx6.62xx10^(23)`atoms/mole
C. `5xx6.02xx10^(23)` atoms/mole
D. None of these

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
Atoms in 1 molecule of `C_(12)H_(22)O_(11)`
`= 12+22+11=45`
`:.` Atom in 1 mole `= 45xxN_(A)`
`= 45xx6.02xx10^(23)` atoms/mole

4 views

Related Questions