What is the volume of consumed during acid hydrolysed of 1.398 kg of sucrose? (Given: molar masses of sucrose water =18, density of water = 1g/`cm^(3)
What is the volume of consumed during acid hydrolysed of 1.398 kg of sucrose?
(Given: molar masses of sucrose water =18, density of water = 1g/`cm^(3)`)
A. `0.072 dm^(3)`
B. `0.720 dm^(3)`
C. `0.18 dm^(3)`
D. `0.018 dm^(3)`
5 views
1 Answers
Correct Answer - A
Hydrolysis of sucrose is as
`C_(12)H_(22)O_(11) + H_(2)O to C_(6)H_(12)O_(6) + C_(6)H_(12)O_(6)`
`therefore w = (1368 g xx 18 g)/(343) = 72 g = 72 cm^(3)`
`(therefore d = 1g cmp^(-3))`
But `1 dm^(3) = 10^(-3) cm^(3)`
`therefore` Volume of `H_(2)O = 72 xx 10^(-3) dm^(-3)`
`=0.072 dm^(3)`
5 views
Answered