A solid element has a specific heat of `1 Jg^(-1) K^(-1)`. The atomic mass of the element is
A. 9
B. 18
C. 27
D. 36

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
We know Atomic mass= `(6.4)/("sp. Heat (in calories)")`
Also 4.184 J = `~~` 1 calorie
1J=0.239 cal `~~` 0.24 cal `g^(-1) k^(-1)`
Atomic mass =6.4/0.24 =26.77 `~~`27.0

4 views

Related Questions