Ethanol, `C_(2)H_(5)OH`, is the substance commonly called "alcohol". The density of liquid ethanol is 0.789 g `mL^(-1)` at `20^(@)C`. If 1.2 moles of ethanol are needed for a particular experiment, what volume of ethanol should be measured out?
A. 55 mL
B. 58 mL
C. 70 mL
D. 79 mL

5 views

1 Answers

Correct Answer - C
1.2 mol ethanol
`= 1.2 molxx((46g)/(mol))xx((1mL)/(0.789g))`
`= 69.96mL ~~70 mL`
(Molar mass of ethanol, `C_(2)H_(5)OH = 46 g mol^(-1)`

5 views

Related Questions